Project Categories: sosyal sirk

Arşiv Yazıları
Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Projesi

Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Projesi

Unicef Türkiye, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Kalkınma Vakfının destekleri, Mardin Gençlik ve Kültür Evi işbirliği ile Ağustos 2016’da başlayan proje bugüne kadar 60’ı aşkın ülkeden 300’den fazla sirk ve sokak sanatçısını Mardin,Adıyaman, Batman,Gaziantep,Kilis ve Şanlıurfa olmak üzere 6 şehir ve 51 ilçede Suriyeli ve Türkiyeli  çocuk ve gençler ile buluşturdu.
Sosyal Sirki çocuk ve gençlerin ‘sosyal uyum ve entegrasyonu’ na katkı sunmak ve motoral becerilerini geliştirmek için bir araç olarak kullandığımız projemiz halen devam etmekte olup bunun yanı sıra ritim ve görsel sanatlar alanındaki eğitim ve atölye çalışmalarıyla sanatın farklı dallarının katkısı ile de zenginleşmektedir. Proje kapsamında bugüne kadar 30 gönüllü genç, eğitmen eğitimi alarak hem sosyal sirk eğitmeni hem de sahne sanatçısı olup, performanslarını sergileyebilecek alanlar buldu.
Proje kapsamında gerçekleştirmiş olduğumuz 14 festivalin yanı sıra gittiğimiz her proje ilinde 2 aylık periyotlar halinde, cinsiyet dengesini de göz önünde bulundurarak Suriyeli ve Türkiyeli çocuklara sosyal sirkin beş farklı disiplini, ( Jonglaj, Akro Trambolin, Trapez, Sahne ve Denge ) ritim ve görsel sanatlar eğitimleri de verip akabinde kendi geliştirdikleri kareografileri aile ve arkadaşları ile paylaşabilecekleri alanlar açıp çeşitli gösteriler tertipledik.

Nisan 2017 de UNİCEF’in Ankarada gerçekleştirdiği 70. Yıl kutlamaları ve  Dünya Kız Çocukları Günü kapsamında Aydın Doğan Vakfı tarafından Aralık 2018’de İstanbul’da tertiplenen organizasyona aldığımız davetler üzerine katılım sağladık.  Sosyal sirk ve gösteri eğitimleri alan çocuk ve gençlerin performanslarını ulusal ölçekte sergileme imkanı bulmaları motivasyonumuza çok büyük bir katkı sağladı.

Detayları Gör
Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Festivali

Uluslararası Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Festivali

Misyonu; sanatı duvarlar arasından çıkarıp sokaklarda herkesin ulaşabileceği ve gündelik hayatlarının içinde yaşayabilecekleri bir hale getirmek, sirk ve sokak sanatları alanında eğitimler düzenleyerek gençlerin ve çocukların sanat üzerinden üretim yapmalarına olanak tanımak olan Uluslararası Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Festivali  ilk olarak 2012 yılında 1-20 Haziran tarihleri arasında 26 ülkeden 150 sanatçı ve gönüllünün katılımı ile Mardin Merkez ve ilçelerini dolaşmış; sirk ve sokak sanatları üzerinden halkın sanata ulaşabileceği bir alan açmıştır.

2013 yılında farklı projelerle okulları dolaşan Uluslararası Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Festivali; her yıl farklı alanlarda, farklı hedef kitlelerine yönelik çalışmalar yürütmek üzere yoluna devam etmiştir. 2013 yılında kırsalda okuyan gençler ve çocuklar ile buluşan festival yurt içinden ve yurt dışından 60 sanatçı ve gönüllü ile gerçekleşmiştir.

2014 yılında hedef kitlesi yine gençler ve çocuklar olan festival; bu defa Mardin’in köylerini ve mülteci kapmlarını dolaşarak Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Projesinin temellerinin ‘sosyal uyum ve entegrasyon’ teması çerçevesinde şekillenmesine ilham oldu. Yurt dışından ve Türkiye’den 50 sanatçı ve gönüllü ile gerçekleşen festival kapsamında bir dizi etkinlik, gösteri ve eğitim düzenlendi.

2012-2014 Gösteriler:

Festival Yürüyüşü, Doğaçlama Tiyatro, Ateş Gösterisi, Konserler, Akrobasi Gösterileri, Dans, Ritim Gösterisi, Hip-Hop Gösterisi, Komedi, Yüz Boyama, Şekilli Balon, Tişört Boyama, Yarışmalar, Tahta Bacak, Trapez.

2012 – 2014 Atölyeler:

Top Çevirme Atölyesi, Ritim Atölyesi, Tahta Bacak Atölyesi, Dans Atölyesi, Yüz Boyama Atölyesi, Trapez Atölyesi, Drama Atölyesi, Palyaço Atölyesi, Rolla Bola Atölyesi, Diabola Atölyesi, Tek Teker Bisiklet Atölyesi, Plastik Sanatlar Atölyesi, Denge Atölyesi

MsaFest Akademi:

2012 – 2014 yılları arasında gerçekleşen Festivalin amaçlarından biri olan sirk eğitim kapsamında belirli aralıklarla gençler ve çocuklar  ile 15 günlük sirk atölyesi düzenlendi. Zaman içinde bir sirk akademisine dönüştürmeyi planladığımız bu eğitim dizisi diğer festivallerde de düzenli olarak düzenlenecek olup festival dışında da yıl içinde sirk alanı ile ilgili eğitim projeleri yapılacaktır.

 

Detayları Gör